Wykład – „Kościoły drewniane w Wielkopolsce”

W dniu 08.12.2022r. studenci naszego UTW przybyli do CAK na kolejny wykład, tym razem pod tytułem „Kościoły drewniane w Wielkopolsce”.

Przed wykładem Prezes UTW Maria Furchert wyraziła słowa uznania i podziękowania byłym członkom Zarządu za wieloletnią zaangażowaną działalność na rzecz naszego Stowarzyszenia, dla naszych studentów: Danuta Ewiak, Barbara Napieralska, Włodzimierz Poraszka, Halina Woźna oraz Zdzisława Krzyżańska, która nie była obecna na wykładzie. Ustępującym członkom zarządu wręczono symboliczny kwiatek i upominek. Właśnie dzięki takim studentom, poświęcającym całkowicie swój czas i siły witalne, życie naszego stowarzyszenia jest ciekawe i możemy przedstawić aktywizujące propozycje dla każdego studenta. Cieszymy się, że nadal zgłaszają się chętni, którzy chcą włączyć się do działalności w Zarządzie UTW na rzecz seniorek i seniorów z naszego otoczenia i lokalnego środowiska.

Po podziękowaniach prezes  Maria Furchert udzieliła głosu wykładowcy, Panu mgr Zbigniewowi Schmidt, geografowi, prezesowi Klubu Pisarzy Krajoznawczych, autorowi albumów krajoznawczych. Ruszyliśmy w wyobraźni w podróż po Wielkopolsce w poszukiwaniu drewnianych kościołów. Wykładowca opowiedział nam wiele ciekawostek na temat ich budowy, położenia i wnętrz, słuchaliśmy z zaciekawieniem. Nie spodziewaliśmy się, że kościoły drewniane są takie wiekowe i że jest ich tak dużo (mimo, że dziesiątki, a może setki z nich, ginęły w pożarach)! W czasie ostatnich renowacji odkryto, że niektóre z nich są nawet starsze niż zakładano. Z upływem czasu kościoły drewniane rozbudowano lub zmieniono ich wygląd zewnętrzny; niektóre zachowały swój pierwotny wygląd. Każdy z nich jest do dzisiaj niepowtarzalny i urzeka swoim wyglądem zewnętrznym i urokliwym położeniem. Wnętrza, ciekawe pod względem architektonicznym, a w nich wielobarwne polichromie oraz obrazy przedstawiające wymowne sceny i opowiadające niesamowite historie, a wszystko to dzieło ludzkich rąk – rzemieślników.  To wszystko pokazane na slajdach sprawia wrażenie, czy nie warto zaproponować  wycieczki krajoznawczej pod hasłem  „śladami drewnianych kościołów?”

Po wykładzie sekcja wokalna grupy „Feniks” zaprosiła nas, słuchaczy, na „Kolędy i Pastorałki”. Mogliśmy poczuć już nastrój świąteczny, posłuchać kolęd, poezji i pastorałek solo i w grupie. Nuciliśmy znane nam teksty i melodie.  Opieką artystyczną otoczył sekcję i akompaniował opiekun          p.Oleksandr Matiashuk

W trakcie występu  prezes  Maria Furchert złożyła studentom   życzenia  z okazji  zbliżających się Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Możesz również polubić…