Wykład „Opowieść o ptasich gniazdach”
W czwartek 09. stycznia 2025 r. zebraliśmy się po raz pierwszy w nowym roku 2025, aby wysłuchać wykładu mgr inż. Witolda Marciniaka na temat sposobu budowania gniazd przez ptaki.
Podczas prezentacji nt. ptaków i ich gniazd studenci mogli dowiedzieć się m.in. który ptak buduje najmniejsze gniazdo na drzewach – koliber hawańczyk (ma ono wielkość 2-złotówki), a który największe – orzeł bielik (2×4 m) ale służy mu ono, podobnie jak bocianom, dla kilku pokoleń. Usłyszeliśmy też, że remiz buduje swoje gniazdo na wiszącej gałęzi, krawczyk cejloński bije rekordy umiejętności krawieckich, zszywając bądź zwijając liście ze sobą, a mistrzem tkackiej fantazji jest wikłacz. Garncarz rdzawy z Ameryki Pdn. lepi z kolei swoje lokum w kształcie pieca garncarskiego, żołna drąży je w skarpie, a kowalik pomniejsza otwór zastanej dziupli gliną. Altannik buduje na ziemi całkiem pokaźne budowle w kształcie wiaty/altanki, gdzie gromadzi różne drobne przedmioty (najchętniej niebieskie) i wabi do tam swoje wybranki. Gniazda salangi budowane przy użyciu śliny są jadalne i ponoć smaczne, stąd w Tajlandii spotkać można hodowle tych ptaków dla pozyskania ich gniazd, a potem można kupić je w sklepie spożywczym. Przykładem bezgniazdownika jest nasza kukułka. Podrzuca swoje jaja innym, często mniejszym ptakom, w wyniku czego, prawdziwe pisklęta (np. trzciniaka) są wypychane i skazane na śmierć.
Wykład był niezwykle ciekawy, wzbogacony barwnymi ilustracjami oraz zabawnymi i zapadającymi w pamięć gestami, dźwiękami prezentowanymi przez wykładowcę. Czas minął nam nadzwyczaj szybko, a dzięki barwnej opowieści, wiele szczegółów zapamiętamy na długo.
Hanna Kańdulska
Przed wykładem wystąpili młodzi artyści z programem artystycznym Studia ARTON. Na fortepianie grali Malwina Perzanowska, Adam Hajdamowicz i Antoni Flajszer. Kolędy śpiewały Matylda Majnert, Amelia Greda i Agata Machnio. Studio prowadzi p. Teresa Cichosz.
M.Furchert
Foto: Roman Gawron