Wykład „Energetyka odnawialna. Historia – stan obecny – przyszłość”
W czwartek 21. listopada 2024 r. wysłuchaliśmy wykładu prof. dr. hab. inż. Andrzeja Myczko na temat możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, jej historii oraz perspektyw rozwoju.
Studenci mogli dowiedzieć się, że jesteśmy teraz na progu III rewolucji przemysłowej czyli połączenia technik komunikacji z odnawialnymi źródłami energii. Podczas gdy I rewolucja była pod znakiem maszyny parowej i węgla, II rewolucja to era samochodów, ropy i benzyny.
Przyszłością jest inteligentna sieć przesyłowa, gdzie energia może być dostarczana na zgłoszone przez Internet zapotrzebowanie i w zoptymalizowanej cenie. Będzie też następował dalszy rozwój rozproszonych źródeł energii, gdzie konsument może być jednocześnie jej producentem. Nadal będą powstawać zintegrowane z budynkiem mini-instalacje solarne, wiatrowe, geotermalne i geotermiczne oraz super-kondensatory. Magazynowanie energii umożliwią techniki wodorowe z wykorzystaniem nanowłókna węglowego.
Produkcja energii będzie ulegać stopniowej decentralizacji, co spowoduje osłabienie wielkich producentów i wpłynie na wzrost autonomii społeczeństwa.
Przykładem mogą być projekty UE, które w ramach III rewolucji przemysłowej zapowiadają przestawienie gospodarek poszczególnych krajów na energię odnawialną do roku 2050. Ponieważ niektóre państwa stosują politykę faktów dokonanych, niezbędny jest ”scenariusz nadążania” uwzględniający możliwość ochrony dotychczasowego modelu życia i konsumpcji (ochrona miejsc pracy, zapobieganie gwałtownym upadkom tradycyjnych branż oraz konfliktom społecznym i konfrontacjom politycznym oraz ułatwianie dostępu do technologii energooszczędnych, zapewnienie neutralnego dla klimatu rozwoju gospodarczego)
Wymaga to odważnych decyzji politycznych, nie tylko ekonomicznych oraz systemowego eliminowania wpływu lobbystów na decyzje rządu.
Prelegent poruszył też temat przyczyn przesuwania się stref klimatycznych – są nimi: przesuwanie się płyt tektonicznych, erupcje wulkaniczne oraz przemieszczanie się mas, co przyczynia się do przemieszczania się środka ciężkości Ziemi. W związku z tym, jego zdaniem, zamiast walczyć ze zmianami klimatycznymi, powinniśmy raczej zastanowić się nad przystosowaniem się do nowych warunków od strony technicznej, żebyśmy nadal mogli żyć w swoich dotychczasowych miejscach.
Na koniec prof. Myczko wskazał najbardziej wydajne możliwości pozyskiwania energii czyli instalacje kombinowane, np. pompa ciepła + fotowoltaika, biogazownie oraz pompy hybrydowe.
Wykład był merytorycznie dość skomplikowany, ale bardzo ciekawy.
– Hanna Kańdulska –
Po wykładzie, na zakończenie wieczoru wystąpiła grupa sceniczna FENIKS z koncertem z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.
„Czerwone maki na Monte Cassino”, „Białe róże”, „My pierwsza brygada”, „ Orlątko”, „Biały krzyż”, „Szara piechota”, „Jak długo w sercach naszych” – to tylko niektóre tytuły piosenek patriotycznych zaśpiewanych przez Zespół. Dziękujemy za entuzjastyczne przyjęcie, bo reakcja publiczności mówiła sama za siebie.
– Barbara Napieralska –
Zdjęcia: Roman Gawron