Wykład Edukacja Medialna

W dniu 06.02.2025r. w sali CAK gościliśmy dwóch przedstawicieli TVP Poznań. Prezes Maria Furchert przedstawiła nam p. Jana Józefowskiego, nowego dyrektora Oddziału TVP3 w Poznaniu oraz p. Daniela Pajączkowskiego, zajmującego się Public Relations (budowaniem i utrzymywaniem wzajemnie korzystnych relacji z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym) oraz promocją.

Tematem spotkania była problematyka Edukacji Medialnej. Pan Jan Józefowski zapoznał nas z tym tematem w sposób bardzo przejrzysty. Zwrócił uwagę na  różnicę między informacją a propagandą / manipulacją w mediach. Podkreślił, że powinny obowiązywać pewne zasady.

Telewizja

Jeżeli np. odbywa się spotkanie dwóch stron w TV, to wówczas:

– każda ze stron powinna mieć tyle samo czasu na wypowiedź

– stosunek autora do zainteresowanych stron powinien być niewidoczny

 

Zasady te niestety bywają często łamane, a słuchacze / widzowie nie zauważają tego, że to manipulacja, próba narzucenia opinii. Nie można także  pozbawiać głosu jednej ze stron.

Internet / prasa

Tytuł nie może oceniać, np.:

„Polityk X odleciał … ”, „Polityk Y totalnie popłynął …”, „Polityk Z przy korycie na dekady? …”

W ten sposób wpływa się na opinię o zainteresowanym i trzeba przyznać, że w ferworze dyskusji dochodzi do takich wypowiedzi.

Media społecznościowe

Media społecznościowe stosują różnorodne metody, aby skłonić do polubienia, komentarza lub udostępnienia. Nakręcają do sporu, wstawiają te same komentarze i odnosi się wrażenie, że taka jest powszechna opinia.

W związku z tym bardzo ważna jest zasada:

To, co w mediach, nie jest objawioną prawdą !!!

Nie należy skupiać się na jednej opinii, a szukać w różnych źródłach. Ważne jest nasze zdanie, odczucia oraz doświadczenie życiowe. Niepotrzebne emocje psują relacje z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi. Czy chcemy  spędzać życie na sporach?

Bardzo ważny jest dystans, co zawarte było w filmie z udziałem młodzieży szkolnej:

„Można się z kimś nie zgadzać, ale szanować jego zdanie”

Retoryka konfliktu działa w mediach doskonale, to biznes, ale niekoniecznie musimy w tym uczestniczyć. Często nie wiemy, kto jest nadawcą informacji. Bądźmy więc rozważni i nie reagujmy lub nie działajmy pochopnie.

Jest wiele metod manipulacji. Na przykład w trakcie debaty wszyscy mówią jednocześnie, w ten sposób tworzy się większe widowisko. Często ma miejsce ocena na początku, co jest narzucaniem zdania jeszcze przed dialogiem.

Media społecznościowe są jednakże przydatne; z nich dowiadujemy się o oszustwach na wnuka, zagrożeniu powodziowym itp. Rozwiązują problemy społeczne osób, które nie mają się do kogo zwrócić albo pomagają osobom samotnym w sprawach urzędowych.

TVP3 w Poznaniu nawiązuje relacje z widzami w różnorodny sposób. Na przykład organizowane są w studiu teatry animacji dla dzieci z przedszkoli. Uruchomiony jest program dla seniorów; we wtorki można porozmawiać ze specjalistą. Planuje się przegląd  wielkopolskiego folkloru i wielkopolskiej muzyki. Można wziąć udział w wycieczce po studiu.

Pytania z sali:

  1. Czy można nałożyć sankcje na nieprawidłowości? Może warto zdefiniować na nowo, co oznacza „wolność słowa”? – – Nie jest to łatwe, wiąże się z tym zarzut, że brak jest prawa do wolności słowa.
  2. Czy można wznowić gimnastykę dla seniorów? – Tak, to dobry pomysł.

Dziękujemy za spotkanie i z pewnością będziemy bardziej ostrożni w świecie mediów.

 

Foto: Roman Gawron

Możesz również polubić…