6 czerwca 2018
Od wspomnień siegających początków „Szuflady” (26.11.2007), podsumowania działalności i dorobku członków klubu w roku akademickim 2017/2018 oraz wymiany wrażeń z Gali Laureatów Konkursu ph. Międzychód w wierszu i piosence rozpoczęło się ostatnie spotkanie, tym razem w restauracji „Stara Rozlewnia”. W dalszej części szefowa klubu złożyła szczegółową informację o rozdysponowaniu nowo wydanej „Antologii wierszy i piosenek o Międzychodzie”, a w podziękowaniu za wkład redakcyjno-korektorski wręczyła tomiki wszystkim obecnym na spotkaniu. Delektując się lodowym deserem, zdecydowano o wydaniu zbiorku najciekawszych uczniowskich wierszyków, a prowadzoną przez Eugenię Mieczkowską Kronikę „Szuflady” postanowiono przekazać do biura UTW. Po deklaracji szefowej o zakończeniu swej roli w klubie Jan Japas Szumański i Tadeusz Środecki, jako „samozwańczy komitet obchodów kolejnego roku działalności „Szuflady”, złożyli podziękowania Zofii Głuszak m.in. „za dokonania wydawnicze klubu”. Na koniec wszyscy złożyli podpisy pod ostatnim protokołem i uwiecznili się na zdjęciach Barbary Napieralskiej – poniżej.
25 maja 2018
Wydanie „Antologii wierszy i piosenek o Międzychodzie” – to efekt całorocznej pracy członków Szuflady polegającej na zebraniu utworów o mieście rozproszonych w niskonakładowych wydaniach bądź na łamach czasopism, pisaniu nowych tekstów oraz pozyskiwaniu ich w drodze konkursu, a następnie uporządkowaniu wg przyjętej koncepcji redakcyjnej i powierzeniu zebranych tekstów wraz ze zdjęciami Barbary Napieralskiej wydawcy – firmie Fotoprojekt, która przyjęła zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Międzychód – głównego sponsora – oraz właścicieli Sched-Pol-u, dzięki czemu tomik stanowił nagrodę, podziękowanie bądź upominek dla autorów, wykonawców i wyróżnionych podczas Gali Laureatów Konkursu Międzychód w wierszu i piosence – fotorelacja poniżej.
28 lutego 2018
Ponad dwie godziny trwało lutowe spotkanie „Szuflady”. W pierwszej części spośród 85 uczniowskich tekstów o Międzychodzie wybrano te najciekawsze, które postanowiono uhonorować dyplomem – podziękowaniem za udział w konkursie oraz drobnym upominkiem i wręczyć je podczas Gali Laureatów 25 maja br. o godz. 17:00 w sali widowiskowej CAK. Najwięcej czasu pochłonęła dyskusja nad wyborem utworów, układem i oprawą tomiku „Międzychód w wierszu i piosence”. Ostateczną jednak decyzję postanowiono podjąć na następnym spotkaniu, czyli 28 marca br. Ponieważ niektórzy klubowicze wybierali się na autorski wieczór z międzychodzką pisarką Magdaleną Ludwiczak, bardzo krótko trwała rozmowa z wyróżnioną w konkursie Kamilą Środecką, która przyszła wraz z ojcem tuż przed godziną 17:00.
24 stycznia 2018
Od gratulacji i lampki szampana rozpoczęto styczniowe spotkanie Szuflady, po czym każdy z obecnych laureatów i wyróżnionych zaprezentował swoje utwory zgłoszone na konkurs „Międzychód w wierszu i piosence”. Prezentację rozpoczął gość Szuflady – Marcin Gąbka (26 lat), który bardzo ładnie zaśpiewał, grając na gitarze, swoje dwa nagrodzone przez Jury utwory: „Miasto w cieniu gruszy” i „Kiedyś w Międzychodzie”, a przy okazji zapromował swoją najnowszą płytę „Wokół Szopy 2017″. Gorącymi oklaskami przyjęto również prezentację Władysława Pateli (86 lat), który ze swego zgłoszonego na konkurs zbiorku „Wiersze i piosenki o Międzychodzie” (29 utworów z załączoną płytą CD-R!) zaśpiewał: „Gdy wspomnę”, „Na zachodzie”, „Ile dóbr”, „Lubię spacer”, „Nigdy nie byłeś” oraz „Nad Wartą w Międzychodzie”, a ponadto zaimponował koleżeństwu grą na organkach. Wyróżnione wiersze Grażyny Górnej: „Jesienny park” i „Moje miasto”, na prośbę autorki, odczytała obecna na spotkaniu prezes UTW Maria Furchert. Kolejny wyróżniony w konkursie członek Szuflady – Radosław Pietrzak – osobiście odczytał: „Moje miasto”, „Osiołek mleczarka” oraz „Tyrać albo…?”, a jednocześnie rymowanką ad hoc zażartował z szefowej klubu Zofii Głuszak. Z zainteresowaniem również wysłuchano wyróżnionego przez Jury wiersza międzychodzkiej pisarki – Magdaleny Ludwiczak – pt.: „Znów…”. Pod usprawiedliwioną nieobecność utwory Wandy Molik: „Miastu na urodziny” , „Odmęt myśli”, „Ze świata stron” i „Zapach domu” oraz Eugenii Mieczkowskiej: „Miasto moje”, „Piwonie”, „W Parku Tietza” i „Motyl biały jak płatek śniegu” odczytali: Jan Japas Szuamński i Barbara Napieralska, która jest także autorą załączonych zdjęć.
29 listopada 2017
W Muzeum Regionalnym od dłuższego czasu trwa remont ogrzewania, stąd tydzień opóźnienia w comiesięcznych spotkaniach Szuflady. Klubowicze przyjęli zaproszenie kol. Jana Szumańskiego, który ugościł ich w iście francuskim stylu, z muzyką znad Sekwany włącznie. Gospodarz podarował też Szufladzie Władysława Śliwińskiego Poetyckie konstrukcje nominalne w dziejach polskiego wiersza. Celem i efektem spotkania było uzgodnienie składu komisji konkursowej konkursu literackiego pt. Międzychód w wierszu i piosence oraz omówienie zadań logistycznych z konkursem związanych.
25 października 2017
Przebieg spotkania:
1. Powitanie i złożenie życzeń Tadeuszowi Środeckiemu z okazji 80. urodzin.
„Czy to możliwe, czy błąd się gdzieś wkradł,
że minęło Tadeuszowi osiemdziesiąt lat?
Tak przecież niedawno wołano: Tadeczku,
pośpij jeszcze chwilkę w swym ciepłym łóżeczku.
Ma przecież przy sobie taką młodą żonę
i wierzyć nam każe w jakąś – osiemdziesionę.
Wciąż młode ma serce i wciąż młodą duszę
i nam lat ubywa, będąc z Tadeuszem.
Niezmiernie nas raduje i niezmiernie wzrusza,
jakże ubogo byłoby bez Tadeusza.
Wspaniały mąż, ojciec, dziadek – jak z marzeń, ze snów
i najwspanialszy, najlepszy prezes UTW.
Mamy dziś dla Tadeusza najmilsze życzenia:
niech Ci się spełniają, jak dotąd – marzenia,
niech Cię omijają burze i powodzie,
dni niechaj Ci płyną w miłości i zgodzie
i niech Ci sprzyja w każdej chwili świat
przez Twoje następnie – osiemdziesiąt lat!” (Eugenia Mieczkowska)
2. Gratulacje dla Grażyny Górnej z okazji ukazania się tomiku „Wiersze od PRZEBUDZENIA do MEMENTO” oraz uroczystego i wzruszającego Benefisu Poetyckiego 6.10.2017 r.
3. Podziękowanie dla Barbary Napieralskiej za fotoreportaż z Benefisu Poetyckiego Grażyny Górnej.
4. Wysłuchanie „Atlasu świata” – fragmentu powieści Edwina Piechowiaka w interpretacji samego autora.
5. Dyskusja nad zarysem programu przygotowań „Szuflady” do pokonkursowego wydania tomiku wierszy o Międzychodzie.
6 października 2017
Koleżance
Grażynie Górnej
***
Nasza „szufladowa” koleżanka Grażyna
to wyjątkowa jest dziewczyna.
Ona wiersze, piosenki
wytrząsa jak z rękawa i pisze od ręki.
Jej talent po prostu z nóg nas ścina.
***
Czyja to zasługa albo czyja wina,
że nam się trafiła – taka cud Grażyna?
Kłaniamy się nisko Twojej twórczości,
która jest pełna wzruszeń i radości
i pobudza nasze zmysły niczym kokaina.
Eugenia Mieczkowska
Gratulujemy tomiku
„Wiersze od PRZEBUDZENIA do MEMENTO”
oraz pięknego Poetyckiego Benefisu.
Najserdeczniej życzymy zdrowia,
twórczej weny oraz wielkiego
apetytu na życie.
koleżanki i koledzy z „Szuflady”’
Międzychód, 6 października 2017 roku
26 kwietnia 2017
Przebieg spotkania:
- Gratulacje dla Eugenii Mieczkowskiej za bardzo udany debiutancki wieczór poetycki.
- Podziękowanie Janowi Japasowi Szumańskiemu za wydanie tomiku „Wbrew temu czasowi” Eugenii Mieczkowskiej.
- Podziękowanie Barbarze Napieralskiej za fotoreportaż z wieczoru poetyckiego 5.04. br.
- Dyskusja na temat najbliższych planów wydawniczych Szuflady.
- Wysłuchanie erotyków Wandy Molik: „Marzenia wiosenne”, „Ładunki ciszy”, „Przebudzenie”, „Obłęd westchnienia”, „Zbliż się do mnie”, „Namiętne westchnienie”, „Cuda miłości”, „Rozczochrana łąka”, „Na ściernisku”, „Na małej stacyjce”.
5 kwietnia 2017
5 kwietnia br. członkowie Klubu literacko-poetyckiego „Szuflada” spotkali się w Saloniku Literackim w Art. Cafe, by świętować pierwszy poetycki wieczór klubowej koleżanki – Eugenii Mieczkowskiej. Miłośników poezji i zaproszonych gości w towarzystwie bohaterki wieczoru witała, częstując kawą, ciasteczkami i lampką wina, główna organizatorka i prowadząca spotkanie dyrektor CAK Natalia Czarnecka. Duchową ucztę rozpoczął znany skrzypek, Sebastian Czaja, grając „Adagio” J. S. Bacha. Ogromną niespodzianką było też wręczenie Eugenii Mieczkowskiej tomiku Jej wierszy „Wbrew temu czasowi…” przez wydawcę – Jana Japasa Szumańskiego. Natalia Czarnecka na zmianę z Autorką zaproponowały słuchaczom, w kilku odsłonach przeplatanych muzycznymi utworami w wykonaniu Sebastiana Czai i Aleksandra Kistowskiego (pianino), znakomitą interpretację wierszy – poetyckich refleksji Autorki o świecie, literaturze, ludziach, a także o Międzychodzie i swoich egzystencjalnych zmaganiach. Na koniec popłynęły gratulacje i życzenia: od pracowników CAK, od koleżeństwa z sekcji UTW – „Szuflada” oraz DKK, a także uczniów z Gimnazjum nr 2 i wielu, wielu przyjaciół. A świeżo wydane kilkadziesiąt egzemplarzy poetyckiego tomiku w mig „powędrowało pod strzechy”. To było prawdziwe Święto Poezji! (zg)
22 marca 2017
Przedmiot rozważań:
- „Towarzystwo Lasek i Włóczykijów” Edwina Piechowiaka.
- Wybór piosenek Władysława Pateli.
- „Posucha” Majki Jokiel.
- Wieczór autorski Eugenii Mieczkowskiej 5.04 (środa) o godz. 18:00 w Art. Cafe.
- Propagowania konkursu literackiego na wiersz o Międzychodzie cd.
22 lutego 2017
Przedmiot rozważań:
- Rymowanki Janusza Jacha: „O pewnym związku opowieść dziadowska”, ” Konsekwencja”.
- Wiersze Wandy Molik: Przychodzę do ciebie z wiosną, Szukam ciszy, Aleją starych drzew umykam, Podmuch miłości.
- Wiersze Eugenii Mieczkowskiej: Opowiedz mi babciu, Opowiedz mi dziadku, Żarcik z czajnikiem.
- Wiersze Grażyny Górnej: Listopad, Pociecha.
- Wieczór autorski Eugenii Mieczkowskiej – 5 kwietnia w kawiarence CAK.
25 stycznia 2017
Przedmiot rozważań:
- Wymiana informacji na temat ostatnich międzychodzkich wydarzeń kulturalnych.
- Konkurs literacki: „Międzychód w wierszu i piosence” – plakat Barbary Napieralskiej.
- Piosenki o Międzychodzie Władysława Pateli.
- Nowe wiersze Wandy Molik i Eugenii Mieczkowskiej.
23 listopada 2016
Przedmiot rozważań:
- Logo i kronika „Szuflady”.
- Regulamin konkursu literackiego pt.: „Międzychód w wierszu i piosence”.
- Szata graficzna tomiku na 640. urodziny miasta.
26 października 2016
Przedmiot rozważań:
- Omówienie celów i zadań klubu w roku akademickim 2016/2017.
- Propozycje książek na 640. urodziny miasta.
- Regulamin konkursu literackiego na wiersz o Międzychodzie.