Wykład dr n. farm. Agnieszki Neumann-Podczaskiej „Jak bezpiecznie stosować leki aby uniknąć działań niepożądanych i interakcji? ” – 08 listopada 2018 r.
Dr Agnieszka Neumann-Podczaska – pracownik naukowo-dydaktyczny, adiunkt w Katedrze Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Autorka licznych polskich i zagranicznych publikacji naukowych z dziedziny geriatrii i farmakologii, wykładowca na konferencjach naukowych i szkoleniach dla lekarzy w kraju i za granicą.
Leki dla seniorów to poważny temat, zwłaszcza w kontekście interakcji, jakie zachodzą między poszczególnymi medykamentami. Jeśli wziąć pod uwagę leki przepisane przez lekarza prowadzącego, te, które przepisał specjalista i w końcu leki bez recepty, które seniorzy przyjmują według własnego uznania – ryzyko niebezpiecznych interakcji znacząco rośnie. Seniorzy spożywają też najwięcej leków w ujęciu ilościowym. Wraz z wzrostem ilości zażywanych leków ryzyko interakcji się pogłębia (liczba pobieranych leków przez chorych starszych – na świecie: 3-8 leków w Polsce: 6,7 leków).
Starsi pacjenci są szczególnie podatni na niepożądane efekty polekowe stąd bardzo ważne jest zachowanie przez nich dużej ostrożności podczas stosowania jakichkolwiek leków, również tych dostępnych bez recepty lekarskiej, bez konsultacji z lekarzem Jest to szczególnie ważne w przypadku leków przeciwbólowych, które mogą wchodzić w liczne interakcje z innymi lekami oraz ze schorzeniami przewlekłymi pacjenta. Każdy objaw w geriatrii może być konsekwencją stosowanych leków (brak specyficzności objawów – wielochorobowość).
Prelegentka na podstawie (między innymi) ankiet wypełnionych przez naszych studentów przedstawiła statystyki i konsekwencje stosowania wielu leków w wieku podeszłym. Przedstawiony w przystępny sposób temat, był przyjęty przez słuchaczy z wielkim zainteresowaniem.
Po wykładzie, nasi studenci: Irena Wachowiak i Czesław Adamski przedstawili scenkę satyryczną – WIZYTA U LEKARZA – sympatycznie przyjętą przez słuchaczy.