Wykład Małgorzaty Woźniewicz-Dobrzyńskiej

Dr Małgorzata Woźniewicz-Dobrzyńska, wykładowca Zakładu Metodyki Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
Znana już naszym studentom prelegentka, przedstawiła swój temat – RUCH A ZDROWIE – w sposób przystępny i niezwykle pouczający.
Definicja zdrowia wg WHO – zdrowie to nie tylko brak choroby czy niepełnosprawności ale deklarowany dobry stan: fizyczny, psychiczny i społeczny. Ruch to życie – aktywność fizyczna wydłuża życie o 30 %. Zwiększa wydolność organizmu. Wydolność to nic innego jak zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego. Ruch powoduje zmniejszenie napięcia i stresu. Kiedy jesteś zły, masz niezbyt dobry dzień – poćwicz. Wszelkie napięcia i stresy szybko miną. Podejdziesz do swoich problemów zupełnie inaczej.
Efekty aktywności fizycznej: poprawa gospodarki lipidowej, obniżenie ciśnienia tętniczego, poprawa ogólnego stanu zdrowia. Po prostu lepiej się czujesz, masz więcej siły i energii, twoje ciało staje się coraz zgrabniejsze, nabierasz mięśni oraz masz lepszy nastrój.
Same plusy i jeszcze raz plusy… -wzrost odporności, organizm jest nie tylko coraz bardziej silny na zewnątrz, ale i wewnątrz – silny organizm rzadziej choruje, poprawia metabolizm, powoduje wzrost energii życiowej – chce się bardziej żyć, jest się naładowanym pozytywną energią, więcej działamy, bo nam się chce.
Regularne uprawianie sportu jest szczególnie ważne w profilaktyce wielu przewlekłych schorzeń, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie, otyłość, osteoporoza czy depresja.
Wiele badań jednoznacznie potwierdziło zależność między aktywnością fizyczną a zdrowiem.
Nie sposób w takim skrótowym streszczeniu przedstawić całości wykładu prelegentki, która wzbudziła wielkie zainteresowanie studentów.