7 grudnia 2017 r. – wykład mgr Kornelii Kołupajło – Poproszę dwa znaczki pocztowe do Liechtensteinu… czyli o ( nie ) znanym księstwie niemieckojęzycznym słów kilka.
Prelegentka w ciekawy sposób przekazała szereg ciekawych informacji o maleńkim księstwie Lichtenstein, niezbyt znanym ogółowi Polaków.
Księstwo Liechtenstein to niewielkie państwo, graniczące z Austrią i ze Szwajcarią. Nie należy do Unii Europejskiej. Jego powierzchnia liczy zaledwie 160 km². Stolicą jest Vaduz, a najważniejszą rzeką – Ren. Góry, których szczyty dodają krajobrazowi malowniczości, to Alpy. Księstwo zamieszkuje ok. 37 000 mieszkańców, żyjących spokojnie i dostatnio, a także płacących niskie podatki.
Księstwo jest dziedziczną monarchią konstytucyjną (od 1989 panuje tu książę Hans-Adam II) z 25-osobowym parlamentem wyłanianym w wyborach powszechnych (kobiety jako ostatnie w Europie, bo dopiero w 1984 roku uzyskały tam prawo do głosowania).
W Księstwie Liechtenstein nie ma miast. Nawet Vaduz, siedziba księcia, parlamentu i rządu, jest tylko jedną z 11 gmin. Do ciekawych zabytków stolicy należy zamek rodu Liechtensteinów. Możliwość jego zwiedzenia nadarza się raz w roku – 15 sierpnia, kiedy przypada narodowe święto, związane z rocznicą przejęcia władzy przez panującą dynastię. Tego dnia zamek jest otwarty dla wszystkich.
W Liechtensteinie tradycja przeplata się z nowoczesnością, a rodzina książęca żyje blisko swoich poddanych. Księżnę Marię czy następcę tronu, księcia Alojzego z żoną Zofią i czwórką ich dzieci, przy odrobinie szczęścia można spotkać na ulicy czy w sklepie.
Liechtenstein, ze względu na niskie podatki oraz liberalną politykę względem depozytów bankowych, jest uważany za jeden z niewielu rajów podatkowych na terenie Europy W Liechtensteinie mają swoją siedzibę liczne firmy zagraniczne i towarzystwa finansowe. Księstwo należy do najbogatszych państw na świecie.
Liechtenstein nie posiada własnej armii. Bezpieczeństwo zewnętrzne państwu zapewnia Szwajcaria.
W tym zajmującym wykładzie studenci mieli możność dowiedzieć się wielu nieznanych wcześniej informacji i ciekawostek o księstwie, w którym prelegentka sporo przebywała.