18 maja 2017 r. wykład prof. dr hab. Anny Izabeli Brzezińskiej z Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, temat wykładu: „Pierwsze kroki w internecie”.
Tytuł sugerowałby, że będą to informacje jak zacząć poruszać się w internecie. Nic bardziej mylnego. Pani profesor, znana już naszym studentom z bardzo ciekawie prezentowanych wykładów i tym razem nas nie zawiodła. Zaczęła od – Punktu wyjścia –
Wszyscy żyjemy dziś w świecie szybko zmieniającym się, nieprzewidywalnym, ale dla dzieci i młodzieży jest to codzienne doświadczenie „żyją w zmianie” i nie znają innego świata.
Dla pokoleń w wieku średnim i starszym różnorodność i częste zmiany to źródło niepokoju i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Ile mamy lat biologicznie, a ile mentalnie? Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na zachodzące zmiany. Jakie czasy, tacy ludzie – dzieciństwo i młodość rodziców i dziadków oraz nauczycieli są INNE niż dzieciństwo i młodość ich dzieci i wnuków i uczniów.
Co się zmieniło? Dziś świat jest inny niż kiedyś; inaczej się uczymy, są też współczesne zagrożenia,
zmiana stylu życia. Naturalne potrzeby: ruch i aktywność fizyczna, kontakty społeczne z różnymi ludźmi, bawienie się razem z innymi, tworzenie, fantazjowanie.
Zagrożenia: siedzący tryb życia, ułatwienia (windy), zamykanie się w domu, w rodzinach, narzekanie, brak wspólnego spędzenia czasu, rutyna, powtarzalność.
Jaki jestem – takie mam życie: mam dużo znajomych i przyjaciół?, ludzie dobrze się czują w swoim towarzystwie?, szanuję niezależność innych ludzi?, umiem dbać o siebie i o innych?, gdy się czegoś podejmę, to wykonam na czas?, lubię sie uczyć nowych rzeczy, jestem ciekawy świata?, jestem odpowiedzialny za to, co robię?, chętnie pomagam innym?
Po co internet? – źródło informacji, pomysłów, nowych zadań, nowych kontaktów. Nowe możliwości uczenia się, rozwiązywania problemów życiowych. System wsparcia społecznego i pomocy.
Pierwszy krok w internet – w realu – pielęgnowanie znajomości, przyjaźni, interesowanie się otoczeniem, aktywne spędzanie czasu w ciągu dnia – w internecie – mamy chęć nawiązywania kontaktu, rozmawiania, mamy chęć uczenia się czegoś nowego. NIE BOIMY SIĘ INTERNETU.
Jednak internet nie może być zamiast prawdziwego życia.