Grzybobranie w Puszczy Noteckiej

W dniu 19.10.2023r. grupa ponad 30 studentów wybrała się tradycyjnie do Puszczy Noteckiej na grzybobranie pod opieką kol. Jana Mojżeszewicza. Poszczęściło się nam i nie padało. Na początku przystanęliśmy przy wmurowanej tablicy pamiątkowej, gdzie oczekiwali nas Nadleśniczy P. Sylwester Morawiak i P. Małgorzata Winkler – Jankowiak, Starszy Specjalista Służby Leśnej, która zajmuje się z zaangażowaniem szeroko pojętą edukacją związaną z tematyką leśną. Znamy się już dobrze, nasza współpraca układa się wspaniale od kilku lat. W tym roku dołączył do nas również praktykant z Zespołu Szkół Technicznych w Międzychodzie, Miłosz Garstka.

Zebranych studentów powitał Nadleśniczy Sylwester Morawiak, który opowiedział nam o pomniku z wmurowanym 90 -letnim kamieniem z napisem „Pierwsze Święto Lasu 29.04.1933r.”, a także o dbałości o drzewostan Puszczy Noteckiej, zwłaszcza o wieloletniej walce ze strzygonią choinówką, która zagrażała naszym lasom. Nadleśnictwo ma za zadanie dbać o właściwe zagospodarowanie zasobów. Na pewno można zauważyć odnowienia drzewostanów i ich pielęgnację, aby i następne pokolenia mogły cieszyć  się bogactwem lasów.

Wszyscy słuchali z zainteresowaniem. Potem zasadziliśmy w pobliżu tablicy pamiątkowej 3 jałowce. Mamy nadzieję, że będą pięknie rosły. No i nadszedł czas grzybobrania, czyli spaceru po lesie i zbierania grzybów; jednym słowem frajda. I znaleźliśmy ich sporo: borowiki, rydze, podgrzybki, maślaczki … .

Skoro byliśmy tak pracowici, to zasłużyliśmy na odpoczynek. Udaliśmy się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu i tam relaksowaliśmy się pod wiatą. Był czas na pogawędki i pochwalenie się okazami. Nadleśnictwo przygotowało dla nas niespodziankę – ciepły napój i okazałe drożdżówki. W lesie smakowało wyśmienicie!

Przy wiacie czekał na nas „człowiek lasu” kol. Edward Koszyca, który przygotował grilla i chętni mogli uraczyć się przyniesionymi kiełbaskami i bułkami. W tym czasie komisja w składzie: Jan Mojżeszewicz jako przewodniczący oraz członkowie Małgorzata Winkler-Jankowiak i Edward Koszyca oceniała zbiory. Zwyciężczynią w kategorii „Król grzybobrania 2023 r.” została kol. Grażyna Kryger, a w kategorii „Najciekawsze grzyby w 2023r.” kol. Zofia Galas. Laureatki uhonorowano dyplomem. Gratulujemy!

To było bardzo udane grzybobranie. Dziękujemy serdecznie Nadleśniczemu P. Sylwestrowi Morawiakowi i P. Małgorzacie Winkler-Jankowiak za organizację grzybobrania i wsparcie organizacyjne ze strony ucznia Miłosza. Do zobaczenia w przyszłym roku. Zachęcamy naszych studentów do udziału!

Możesz również polubić…