Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

W dniu 26.09.2024r. odbyła się po raz 19-sty w sali widowiskowej BPiCAK uroczysta inauguracja r.a. 2024/2025. Zebranych gości i studentów powitał vice prezes Lech Staszak. Na inaugurację przybyli: Honorowy Rektor UTW od r.a. 2023/2024, starosta międzychodzki Rafał Litke, burmistrz Międzychodu Krzysztof Sobkowski, dyrektor BPiCAK Natalia Czarnecka, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzychodzie Bartosz Cemborowski, dwie przedstawicielki firmy Sirecco Clean City w Mnichach, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzychodzie Katarzyna Marciniak.

Prezes Maria Furchert powitała zebranych i skierowała szczególne słowa do 13 nowych studentów. Następnie zapoznała zebranych z zamierzeniami na rok akademicki 2024/2025.

Tegoroczne motto brzmi: „ Życie jest po to, żeby żyć. Trzeba podtrzymać w sobie ciekawość świata. Najgorszą rzeczą jest rezygnacja. Nie wolno nigdy z żadnego powodu odwracać się do życia plecami” (Eleonor Roosevelt). Działalnością naszego stowarzyszenia jest rozwijanie i podejmowanie społecznych inicjatyw naukowych, oświatowych, kulturalnych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej, zdrowotnej i krajoznawczo-turystycznej dla osób starszych.

W opracowanym planie zajęć na I semestr 2024/2025 znajdziemy wykłady, warsztaty, spotkania oraz zajęcia wyjazdowe. Wykłady tematycznie są tak dobrane, aby każdy ze studentów znalazł interesujący go temat. Oprócz wykładów można zrealizować swoje zainteresowania w 15. Sekcjach. Zajęcia odbywają się: w Zespole Szkół Technicznych, w Szkole Podstawowej Nr 1, w Środowiskowym Domu Samopomocy, w Klubie Seniora „Złoty Wiek”, w pomieszczeniach BPiCAK-u, na hali sportowej przy stadionie miejskim.

We wrześniu podpisaliśmy umowę o współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Międzychodzie, będzie tam miała zajęcia sekcja informatyczna, którą poprowadzi p. Krzysztof Wolny. Zaplanowana jest reaktywacja sekcji teatralnej, którą poprowadzi wolontariuszka Irmina Pospieszała. W programie ujęto także wyjazd do filharmonii na spektakl „W blasku opery i operetki” w dniu 10.01.2025r. oraz Walentynkowy w dniu 14.02.2025r. Kontynuowane będą comiesięczne wyjazdy na pływalnię do Międzyrzecza oraz wyjazd na Termy do Tarnowa Podgórnego 1x w semestrze. Planujemy również wycieczki krajowe i zagraniczne. Zorganizujemy także 7- dniowe wczasy nad naszym morzem: w Mrzeżynie i  w Grzybowie. Zapraszamy studentów do korzystania z wycieczek pieszych sekcji turystycznej prowadzonej przez Leszka Czachowskiego. Wycieczki te dają możliwość zapoznania się z walorami krajobrazowymi naszej „małej ojczyzny”. Dla studentów, którzy nie są w stanie pokonywać dłuższych tras, organizowany jest Nordic Walking wokół naszego jeziora.

W planach mamy też zorganizowanie Wielkopolskiego Turnieju Brydża Sportowego, Dnia Kobiet i Mężczyzny,  spotkania sportowo-integracyjnego. Aby umilić wykłady, planujemy występy młodych muzyków oraz artystów z sekcji działających w CAK. Z okazji zbliżającego się 20-cia działalności naszego UTW planujemy wydać KALENDARIUM.

21 sierpnia br. spotkaliśmy się z burmistrzem Krzysztofem Sobkowskim, aby omówić plan naszej współpracy. Dziękujemy za możliwość wydrukowania w urzędzie planu zajęć i zajęć przedmiotowych oraz zgodę na użyczenie autobusu 1x w miesiącu na pływalnię do Międzyrzecza.

Vice prezes UTW Lech Staszak poprosił o głos zaproszonych gości. W pierwszej kolejności głos zabrali: starosta Rafał Litke, burmistrz Krzysztof Sobkowski i dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 Bartosz Cemborowski. Goście życzyli nam inspiracji i dobrych doświadczeń, pięknego rozwoju i zdrowia, czerpania radości z każdego dnia i aby nie odwracać się plecami do życia. Następnie głos zabrała przedstawicielka firmy Sirecco Clean City w Mnichach, która wyraziła zadowolenie, że firma może wspierać UTW i wnosić swój wkład dydaktyczny. Kierownik ŚDS Katarzyna Marciniak podziękowała prezes Marii Furchert, zarządowi, Iwonie Klapczyńskiej, Barbarze Agaciak i całej sekcji „Złota Rączka” za comiesięczne spotkania na warsztatach w ŚDS i życzyła studentom, aby w pełni korzystać z życia. Dyrektor BPiCAK Natalia Czarnecka podkreśliła, że zawsze możemy liczyć na pomoc i CAK włączy się do organizacji jubileuszu 20-cia UTW.

Po przemówieniach Rektor Honorowy Zdzisław Szkutnik wręczył indeksy nowym członkom UTW, którzy w obecności gości i studentów złożyli ślubowanie.

Następnie głos zabrał Rektor Honorowy Zdzisław Szkutnik, który życzył studentom dużo satysfakcji z zajęć dydaktycznych i licznych inspiracji twórczych. Podkreślił, iż naukowcy stwierdzili, że osoby 60+ do 90 mają lepiej pracujące kule mózgowe. Decyzje są trafniejsze niż u osób młodych. Objawia się to w twórczości (pisarstwo, malowanie). Pan Andrzej Wasilewski, dzisiejszy wykładowca, jest tego przykładem; osiągając wiek emerytalny, zaczął pisać i wydał kilka książek.

Vice prezes Lech Staszak zaprosił p. Andrzeja Wasilewskiego do wygłoszenia wykładu inaugurującego „ Programowanie radości życia w późnej dojrzałości”.

Pan Andrzej Wasilewski podzielił się z zebranymi swoimi doświadczeniami po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jest on przykładem, że można żyć aktywnie do późnego wieku. Pierwsza jego myśl – „co mam teraz robić?” Stos gazet i czytanie książek … Ale to za mało … Trzeba poszukać hobby. I tak to się zaczęło. Klub filatelistyczny, związek pszczelarski, kurs jogi, pływanie na jachcie jako kapitan, pisarstwo … . Obróbka osobowości. No i potem ustawiczne kształcenie w kilku kierunkach. Geriatrię, żeby wiedzieć, jak człowiek się starzeje … . Poszukiwania spowodowane były brakiem kontaktów społecznych, poczuciem pustki. Nie można dać się zepchnąć w kanał starości. Zawęża się proces obserwacji życia społecznego. Czy chce się? Oczywiście, nawet jeśli trzeba pokonać zmęczenie. Konkluzja: żyć tak, jakby 100 lat było przed tobą. No i świadoma gospodarka lekami. Nie trzeba bać się realizować tego, co wydaje się niemożliwe.

Obecni na inauguracji mieli możliwość podziwiać prace malarskie naszego studenta Zbigniewa Prokopczuka z sekcji malarskiej. Maria Furchert podziękowała artyście za zorganizowanie wystawy. Ponadto można było zobaczyć zorganizowaną przez Iwonę Klapczyńską wystawkę prac rękodzielniczych, wykonanych przez nasze studentki z sekcji „Złota Rączka” oraz podopiecznych ŚDS w ramach współpracy ze ŚDS w Międzychodzie oraz informacje o spotkaniach i wspólnych przedsięwzięciach.

Prezes Maria Furchert zaprosiła obecnych na spektakl naszej grupy scenicznej FENIKS. Średnia wieku to 74 lata – Senior potrafi ! Notatka i zdjęcia ze spektaklu osobno na witrynie UTW.

Foto: Roman Gawron

Możesz również polubić…