Wykład Sortowanie śmieci
W dniu 12.12.2024r. gościliśmy w sali widowiskowej CAK trzy panie: Annę Przygocką, Dominikę Pupkowską-Gral ,Iwonę Tonak z ZUO Clean City – Sireco w Mnichach. Studentki i studenci mieli już okazję zwiedzić zakład i zapoznać się z procesem produkcji. Zobaczyliśmy, jak trudna jest tam praca.
Panie zaprosiły obecnych do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi sortowania śmieci.
SIRECO to grupa 3 zakładów zajmujących się odbiorem, transportem i przetwarzaniem odpadów. ZUO Clean City w Mnichach jest jej częścią. Ideą Fundacji SIRECO, która powstała w 2022r., jest maksymalne odzyskiwanie i recycling surowców wtórnych odpadów, edukacja ekologiczna, budowa świadomego społeczeństwa w tym zakresie.
Opracowano hierarchię postepowania z odpadami w formie piramidy, przy czym najważniejsze jest zapobieganie ich powstawaniu. Na drugim miejscu plasuje się ich ponowne wykorzystanie, dalej recycling, inny odzysk i unieszkodliwianie.
Co warto zapamiętać? Zasada 5 R (w j. angielskim) w praktyce:
Refuse – odmowa – możliwość zmniejszenia ilości generowanych odpadów
Reduce – ograniczenie konsumpcji produktów
Reuse – użycie ponownie produktów
Recycle – recycling, prawidłowa segregacja
Rot – kompostowanie
Dlaczego segregacja odpadów jest istotna?
– ochrona środowiska, oszczędność surowców, reelekcja emisji CO2, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach
Dwa przykłady: 5 kg makulatury ratuje 1 drzewo, szkło i aluminium podlegają w 100% recyclingowi, można je przetwarzać bez końca.
Poprawna segregacja odpadów
Segregacja polega na oddzieleniu surowców, które ponownie trafiają do obiegu od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.
Oddzielamy następujące surowce:
metale i tworzywa sztuczne, papier, opakowania szklane (tylko słoiki i butelki) i odpady biodegradowalne.
O czym należy pamiętać?
– Opróżnianie z zawartości – pojemnik po mleku, sokach, jogurtach, butelki, puszki po przetworach powinny być opróżnione z zawartości, a następnie posegregowane
– Nie mycie opakowań – Surowce myte są w obiegu zamkniętym, co generuje znaczne oszczędności zużycia wody.
– Tekstylia – od 01.01.2025r. w Polsce wprowadzony zostanie obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. W miejscowościach postawione zostaną specjalne pojemniki.
Szkło – wrzucamy tylko szkło opakowaniowe, tj. butelki i słoiki. Lustra, szyby, porcelanę do punktu selektywnej zbiórki (PSZOK)
Opakowania po chemikaliach – chemikalia i farby należy dostarczyć do PSZOK.
Przeterminowane lub niepotrzebne leki – do apteki lub do PSZOK
Popiół i niedopałki – do odpadów zmieszanych, nie do Bioodpadów !
Elektrośmieci, żarówki i baterie – do punktów zbiorki oraz podczas akcji
Bioodpady – do specjalnych worków; worki plastikowe zanieczyszczają tę frakcję
Kartony po mleku i sokach – do pojemników na metal i tworzywa sztuczne
Jaka jest instalacja przetwarzania?
odbiór – transport – przetwarzanie – recycling
Co nowego powstaje z odpadów?
– Energia – paliwo RDF o wysokiej wartości opałowej
Fundacja SIRECO troszczy się o bioróżnorodność. We wszystkich 3 lokalizacjach znajdują się ule z pszczołami, służą do realizacji programu badawczego z ośrodkiem Bio-diveristy. Przy pomocy narzędzia Bio-monitoring dokonuje się pomiaru różnorodności biologicznej i zanieczyszczeń poprzez analizę pyłku zbieranego przez pszczoły.
Studentki i studenci mogli obejrzeć granulaty z różnych odpadów w specjalnych słoiczkach.
Dziękujemy serdecznie za wykład. Rozumiemy, jak ważna jest ochrona środowiska. Segregowanie śmieci jest konieczne i warto podjąć wysiłek, aby odpady mogły dostać nowe życie.
Po wykładzie grupa sceniczna FENIKS zaprezentowała program „Pastorałki i kolędy” pod okiem Oleksandra Matiashuka. Wszyscy poczuliśmy nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dołączyliśmy do zespołu, teksty wyświetlone zostały na ekranie. Dziękujemy za przygotowanie programu.
Po występie grupy FENIKS prezes Maria Furchert i vice prezes Leszek Staszak złożyli wszystkim studentkom i studentom życzenia świąteczno-noworoczne.
Zdjęcia: Roman Gawron