Wykład – Śladami granicy wersalskiej
W czwartek 10. kwietnia 2025 r. wysłuchaliśmy wykładu mgr. inż. Sylwestra Morawiaka na temat nowej trasy turystycznej w Puszczy Noteckiej nazwanej Szlakiem Wersalskim.
Prezentacja zatytułowana „Aspekt turystyczny i historyczny granicy polsko- niemieckiej na odcinku Mierzyn – Lubiatów” składała się z dwóch części:
- Krótkiego rysu historycznego na temat odzyskania niepodległości przez Polskę na mocy Traktatu Wersalskiego, powstań narodowo-wyzwoleńczych (Wielkopolskiego i 3 Powstań Śląskich) oraz ich znaczenia dla kształtowania się państwa polskiego po 123 latach zaborów;
- Opisu ścieżki turystycznej prowadzącej z Mierzyna do Lubiatowa wzdłuż granicy wyznaczonej Traktatem Wersalskim, która jest dziś granicą nadleśnictwa.
Składają się na nią 2 pętle do pokonania pieszo (ze względu na wzgórza morenowe nie można było wytyczyć ścieżki rowerowej) – pierwsza liczy ponad 7 km i można ją pokonać w 2,5 h, druga jest znacznie dłuższa, ma ponad 13 km (5 h marszu).
Trasa liczy 10 przystanków z informacjami dotyczącymi historii tego miejsca oraz ciekawostkami przyrodniczymi, np.: cmentarz ewangelicki w Mierzynie, informacje nt. złóż geologicznych ropy i gazu, odkryta wydma poznańska, najwyższe wzniesienie – Wielka Sowa, kamień graniczny, placówka straży granicznej w Żmijowcu, wieś Drzewce – historia osadnictwa itd.
Wędrówkę można rozpocząć od Mierzyna lub od Lubiatowa. Na początku trasy wita gości drewniana figura strażnika stojącego w swojej budce strażniczej.
Przyczynkiem do wytyczenia tego szlaku była praca inżynierska młodej leśniczki – Weroniki Mysiak, a materiały historyczne w dużej mierze pochodzą ze zbiorów pasjonata historii leśnictwa – leśniczego Marka Nowaka.
Szlak został otwarty 28.06.2024 w roku jubileuszu 100-lecia administracji leśnej w Polsce oraz 105 lat po Traktacie Wersalskim.
– Hanna Kańdulska –
Foto: Roman Gawron