Wykład „Historia i dziedzictwo międzychodzkich Żydów”

Przed wykładem studenci mogli na chwilę zanurzyć się w świat muzyki. Pani Teresa Cichosz, od lat wspierająca muzyczne talenty, przedstawiła nam dwóch młodych pianistów: Adama HajdamowiczaAntoniego Flajszera, którzy zachwycili nas swoją grą. Niezmiernie cieszymy się, że współpraca układa się świetnie i zawsze możemy liczyć na odrobinę muzyki klasycznej i nie tylko.

Pani Mariola Furchert przedstawiła zebranym skład nowego Zarządu oraz komunikaty.

Wykład był sporą niespodzianką dla studentów, gdyż ze względu na stan zdrowia nie przybyła do nas prof. Anna Brzezińska. Wykład przeprowadził znany naszemu lokalnemu środowisku Pan Artur Paczesny, pasjonat historii i naprawdę tą pasję odczuwało się w trakcie wykładu. Temat był niezwykle interesujący w odniesieniu do naszego środowiska: „Historia i dziedzictwo międzychodzkich Żydów”. Przenieśliśmy się do przeszłości i oczami wyobraźni widzieliśmy to, co nam opowiadał wykładowca. Znamy te miejsca, o których była mowa, jednakże wielu z nas nie wiedziało, z czym dokładnie wiążą się budynki i zakątki naszego miasta i okolic. Ciekawostki, liczne zdjęcia i teksty dokumentujące historię – ich treść i ilość naprawdę była chwilami zdumiewająca i zaskakująca. Jednak, jak podkreślił Pan Paczesny, ten temat jest jak rzeka … .  Mimo to cieszymy się, że poznaliśmy chociażby skrawek historii naszego miasta i nie tylko, w odniesieniu do międzychodzkich Żydów.

Możesz również polubić…