Spotkanie w „Ogrodach Wodnych” w Gorzycku Nowym

Z zaciekawieniem czekaliśmy na spotkania z przyjacielem  i członkiem  Rady Programowej naszego UTW dr Krzysztofem Grzegorczykiem. Tym razem spotkaliśmy się w „Ogrodach Wodnych” w Gorzycku Starym. Najpierw poszliśmy na spacer do niedawno zbudowanej „altany lipowej” nad pobliskim jeziorem Gorzyckim. Miejsce urokliwe, a jak się dowiedzieliśmy,  to okolica altany nie jest jeszcze w pełni gotowa. Można tam wybrać się z rodziną na piknik i spędzić miło czas. Przy altanie lipowej nasz gospodarz snuł ciekawe opowieści o florze w lesie i jej przydatności w ekosystemie,  a także o latach swojej młodości i realiach tmtych lat.  Dr Krzysztof Grzegorczyk  jest  miłośnikiem  przyrody oraz naturalnego środowiska, współpracuje również z Nadleśnictwem Międzychód.

Przy okazji spotkania ze studentami UTW prezes Maria Furchert zdała relację z obchodzonej w dniu 28 kwietnia br. uroczystości odsłonięcia  pamiątkowej tablicy z okazji 90 rocznicy Święta Lasu, której historia kryje za sobą wiele wydarzeń i wspomnień, ale przede wszystkim łączy sztafetę pokoleń leśników trwającą do dnia dzisiejszego. Na cokole wystającym ponad ziemię na ok. 1,5 m umieszczono betonową płytę pomalowaną na biało, zawierającą inskrypcję – „Święto Lasu dn. 29.4.1933”. Tablica przetrwała burzliwe lata okupacji, jednak w okresie powojennym w nowych uwarunkowaniach polityczno-społecznych dawne Święto powiązane tak silnie z II Rzeczpospolitą nie miało racji bytu i stopniowo traciło swoją rangę. Ostatnie lokalne obchody zorganizowano w 1946 roku, do napisu dodano wówczas słowo „Pierwsze”, które miało przypominać o doniosłości tego wydarzenia. Pełna inskrypcja od tego czasu brzmi: „Pierwsze Święto Lasu  dn. 29.4.1933”.

W dniu tym oprócz odznaczeń, które otrzymali pracownicy Nadleśnictwa, odznaczono osoby, które współpracują z leśnikami, statuetką „Przyjaciel Szczecińskich Lasów”. Wśród trzech osób  odznaczonych był dr Krzysztof Grzegorczyk, inicjator – członek Rady Programowej UTW –  rewitalizacji promenady wokół Jeziora Miejskiego w Międzychodzie, współpracy UTW z przedszkolami  (klomb w Ogródku Jordanowskim), najpiękniejszy balkon, doradztwo przy nasadzeniach.

Po krótkim spacerze  udaliśmy się do Ogrodów Wodnych i wysłuchaliśmy informacji na temat roślin wodnych.

Na zakończenie czekała na nas niespodzianka: każdy uczestnik otrzymał sadzonkę  pomidora, który uprawiany jest od 60 lat!  Do zobaczenia w przyszłym roku!

Fot. Leon Cichosz

Możesz również polubić…