Wykład: Dlaczego tak się zachowujemy?

Spotkanie studentów UTW dnia 11.05. 2023 r. rozpoczęło się od występu młodych artystów. Pani Teresa Cichosz przedstawiła kolejnych swoich niezwykle uzdolnionych podopiecznych: Jana Spychałę, ucznia LO w Międzychodzie, który pięknym barytonem akompaniując sobie na gitarze, wykonał dwa utwory „Ogień” oraz „Jaskółkę uwięzioną”; Agatę Machnio z Drezdenka („Eurydyki tańczące”, „W moim magicznym domu”) i Ninę Wolną z piosenką „Słucham cię w radiu co tydzień”). Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, jednak najbardziej podobał się niecodzienny głos i muzykalność Janka Spychały. Wierzymy, że drzwi do kariery stoją przed nimi otworem.

Po tym miłym akcencie artystycznym nastąpił wykład dr Beaty Tylewskiej – Nowak z UAM zatytułowany „Co się dzieje, że się tak zachowujemy?” Wykładowczyni bardzo ciekawie i z dużą dozą ekspresji omówiła czynniki środowiskowe, kulturowe, endo- i egzogenne, które mają wpływ na nasze postępowanie. Motywem naszych działań są zarówno czynniki genetyczne,  osobowościowe, jak i nasza praca, stan zdrowia, ale też stan środowiska naturalnego oraz sztucznego, stworzonego przez człowieka. Często nie uświadamiamy sobie, że ciągle włączony telewizor, stałe spoglądanie na telefon mogą mieć działanie stresogenne, a w skrajnych warunkach wywoływać zachowania agresywne. Nie bez znaczenia na sposób postrzegania świata, podejmowanie decyzji życiowych są czynniki społeczne – archetypy oraz wpływ kultury masowej.

Współczesność jest trudna dla człowieka ze względu na nadmiar bodźców (wzrokowych, słuchowych oraz zalew informacji), który nas otacza. Jesteśmy narażeni na przestymulowanie, nasze mózgi są przemęczone ich przetwarzaniem. Nie zawsze też umiemy sobie z tym radzić. Co robimy, gdy wracamy do domu zmęczeni hałasem, gwarem ulicznym? – często włączamy wtedy telewizor czyli dostarczamy mózgowi kolejnych bodźców zamiast pozwolić mu się wyciszyć.

A więc jak sobie radzić? Nie można odciąć się zupełnie od otoczenia – deprywacja może być wręcz niebezpieczna, ale trzeba mieć świadomość tego, co nas męczy, osacza. Każdy powinien mieć swój sposób na relaks, wyciszenie i regenerację. To może być praca w ogródku, spacer na łonie natury czy spotkania w ramach sekcji UTW. Wspólne gotowanie, zajęcia sportowe i malarskie, gry planszowe czy robótki ręczne to najlepszy sposób na nasze skołatane nerwy 🙂

Fot. Roman Gawron

Możesz również polubić…