Wykład – „Przyczyny i skutki zmian klimatycznych”

DSCN0001-001Prof. dr hab. Janusz Olejnik kierownik Katedry Meteorologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu od wielu lat zajmuje się m. in. zmianami klimatycznymi oraz nowoczesnymi technikami pomiarów strumieni gazów cieplarnianych.
Bardzo obszerny wykład dotyczył wielu aspektów zmian klimatycznych. Profesor alarmował – klimat się ociepla i to w zastraszającym tempie. Podkreślił, że obecne zmiany klimatyczne różnią się istotnie od wcześniejszych okresów wzrostu temperatury, które byłyDSCN0074-044 wywoływane przez czynniki naturalne, bez udziału człowieka. Obecnie możemy już zakładać (z 98-proc. pewnością), że zmiany klimatyczne następujące w tak dramatycznym tempie, to skutek działalności człowieka. Związek między rosnącym stężeniem CO2 w atmosferze a wzrostem temperatury bezsprzecznie istnieje. Koncentracja tego gazu w atmosferze nigdy w całej historii ludzkości nie była aż tak duża. Co zatem możemy zrobić? Musimy drastycznie ograniczyć emisję gazów szklarniowych, a szczególnie CO2. Musi to być przedsięwzięcie o skali globalnej, obejmujące wszystkie kraje, a przede wszystkim największych emiterów tego gazu do atmosfery – w tym Chiny i USA. Prognoza dotycząca DSCN9990-103globalnych zmian klimatu, wskazuje na dalszy wzrost temperatury, ale przede wszystkim na wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, z którymi ludzkość może sobie nie poradzić. Jaka czeka nas przyszłość ? Gwałtowne przejścia między porami roku, wielkie fale upałów, bardzo silne, choć raczej krótkie okresy mrozów, susze, a po nich nawalne opady, huragany i wiele zjawisk, które nazywamy anomaliami pogodowymi. Te scenariusze dotyczą praktycznieDSCN0092-052 wszystkich miejsc na naszej planecie. Kolejnym zagadnieniem prezentowanym w trakcie wykładu była rola lasu w globalnym bilansie CO2. Prelegent przedstawił główne założenia badań procesów wymiany masy i energii pomiędzy powierzchnią Ziemi a atmosferą, ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów strumieni gazów cieplarnianych.
Podsumowaniem wykładu była maksyma kanadyjskich Indian „Nie odziedziczyliśmy Ziemi po rodzicach, tylko pożyczyliśmy od naszych dzieci”. Ten, wydawałoby się trudny wykład, przykuł uwagę słuchaczy, gdyż przekazany był w wyjątkowy, bardzo interesujący i wciągający sposób.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *